Dofinansowania unijne – gdzie sprawdzać ich dostępność?

Eksperci od branży związanej z dofinansowaniami pochodzącymi z Unii Europejskiej podkreślają, że taka pomoc zrewolucjonizowała nasz rynek. O co tutaj jednak dokładnie chodzi? Należy zwrócić uwagę na aspekt, że mnóstwo osób najnormalniej w świecie skorzystało z takiej pomocy. Dzięki temu otrzymały gotówkę i szanse na prowadzenie własnej firmy. Jakie są najważniejsze kwestie związane z tym tematem? Gdzie można sprawdzić dostępność dofinansowań?

Warto podkreślić już na samym początku, że informacje na temat takiej właśnie pomocy finansowej są dostępne między innymi w Powiatowym Urzędzie Pracy albo w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Pamiętajcie, że osoby bezrobotne mają łatwiejsza drogę w tym temacie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na kontakt z punktem informacyjnym Funduszy Europejskich. Wiele osób szuka takich właśnie rozwiązań w specjalnej wyszukiwarce dotacji. Na pewno dużo osób zastanawia się, czy te pieniądze spadają niczym – kolokwialnie pisząc – manna z nieba? Chodzi o to, że Unia Europejska ma swój budżet na takie właśnie wydatki. Cała idea programu polega na tym, aby zmniejszać różnice pomiędzy na przykład osobami majętnymi oraz tymi, które są bezrobotne lub mają niskie wykształcenie.

Dofinansowania unijne pomagają rozmaitym osobom. Na przykład chodzi o różne kursy, szkolenia zawodowe, praktyki, staże itp. Nie można zapominać o tym, że dzięki temu można również uzyskać pieniądze na prowadzenie własnego przedsiębiorstwa. Istotne w tym temacie jest jednak to, że nie każdemu ta sztuka się udaje.

Chodzi o to, że dofinansowania unijne są przeznaczone przede wszystkim dla pewnej grupy osób. Najłatwiej mają osoby bezrobotne, które nie uczą się i jednocześnie są bezrobotne. To jednak nie znaczy, że powyżej tego wieku już nic nie można otrzymać. Zachęcamy jednak do tego, aby dokładnie przeczytać regulamin. W tym drugim przypadku często jest tak, że wykazanie, że na przykład na terenie konkretnego województwa sytuacja na rynku pracy jest trudna pomaga w tym, że wniosek jest zaakceptowany. Sama chęć oraz determinacja to jednak nie wszystko w tym temacie. Interesują Was dofinansowania unijne na prowadzenie własnej działalności? Pamiętajcie o tym, że taka pomoc jest między innymi przyznawana osobom, które po prostu najnormalniej w świecie udowodnią na przykład biznesplanem, że ich firma ma naprawdę realne szanse na zaistnienie na rynku. Wniosek musi być wypełniony skrupulatnie oraz dokładnie. Poza tym musi być złożony w odpowiednim urzędzie w stosownym terminie. Pamiętajcie, że proces ubiegania się o pieniądze nierzadko jest bardzo żmudny. Warto zatem możliwie jak najszybciej zgromadzić niezbędne dokumenty.

Jak dużo pieniędzy można w ogóle otrzymać? Czy taka pożyczka jest z zasady bezzwrotna? Tutaj dużo zależy od konkretnej sytuacji. Generalnie taka pożyczka nie podlega zwrotowi. Dofinansowania unijne mają jednak pewne swoje obostrzenia. Przed otrzymaniem gotówki podpisywana jest umowa. Są tam zawarte punkty, które między innymi określają, jak mogą być wydawane pieniądze. Można otrzymać nawet 40 tysięcy PLN. To bez wątpienia bardzo dużo pieniędzy, prawda? Ważne jest też to, aby możliwie jak najdłużej utrzymać się na rynku. Nie może być tak, że ktoś na przykład otworzy firmę, a na przykład po miesiącu ją zamknie i zwinie się – kolokwialnie pisząc – z resztą pieniędzy… Takie postępowania wykraczają poza umowę i kończą się tym, że pieniądze muszą zostać w określonym czasie zwrócone.