Jakie są zalety odkładania pieniędzy?

Dlaczego warto mieć oszczędności? Argumentów przemawiających za tym jest bardzo wiele. Któż z nas nie chciałby mieć pokaźnej sumki odłożonej na koncie bankowym? Ten tekst bierze pod lupę kilka zalet systematycznego odkładania pieniędzy. Co nam może dać oszczędność?

Zabezpieczenie awaryjne

Nasze oszczędności to nasz bastion zapewniający nam bezpieczeństwo, gdy nagle zacznie się coś sypać w naszym życiu. Wielu ludzi tworzy sobie fundusz awaryjny który nie jest ogromną sumką, ale jest to kwota na nagłe, pilne i niespodziewane wydatki jak np. naprawa pralki, która nie cierpi zwłoki. Dzięki temu żyje się o wiele spokojniej.

Inni mają żelazną rezerwę odłożoną na ciężkie momenty jak np. utrata pracy. Zwykle jest to suma, która pozwala przeżyć kilka miesięcy (lub więcej) bez żadnych zarobków czy dodatkowych pieniędzy. Dzięki temu, gdy np. stracimy pracę, możemy spokojnie szukać kolejnej, nie stresując się tym, że nie będziemy mieli za co opłacić rachunków czy kupić jedzenia. Kolejnym zyskiem jest tutaj ogromny spokój psychiczny i komfort. Jest to też inwestycja w nas samych, bo jak wiadomo mniej stresu to dłuższe życie!

Godna emerytura

Wiele osób nie może liczyć na godną emeryturę i muszą brać pod uwagę to, że na starość będą żyli na niższym poziomie niż w czasie gdy mogli pracować. Dlatego warto zabezpieczyć się samodzielnie na stare lata poprzez konsekwentne oszczędzanie pieniędzy. Już samo okładanie co miesiąc 10% zarobków po wielu latach da nam godną sumkę, dzięki której starość będzie znacznie przyjemniejsza i… bogatsza. Co więcej, jeśli podczas oszczędzania będziemy pomnażać pieniądze np. na kontach oszczędnościowych, lokatach, inwestycjach to dzięki magii procentu składanego na starość będziemy mogli sobie pozwolić na życie na najwyższym poziomie lub zabezpieczyć naszą rodzinę na wiele lat.

Spokój i bezpieczeństwo

Oszczędzanie pieniędzy to spokój. Jeśli ciągle żyjemy od wypłaty do wypłaty albo co gorzej mamy jakieś długi, które musimy spłacać, to nasze życie nie należy do przyjemnych. Natomiast gdy mamy odłożone pieniądze to oszczędzamy sobie mnóstwa stresu. Nie musimy martwić się, czy danego miesiąca nie braknie nam na jedzenie, rachunki czy lekarstwa. Zawsze mamy w pogotowiu finanse awaryjne, których możemy użyć. Nie przerażają nas nagłe większe wydatki czy awarie – gdyż mamy na nie pieniądze. Dzięki temu, że potrafimy odłożyć pokaźne sumy na duże wydatki jak np. kupno samochodu, to nie musimy brać pożyczek, kredytów, które generują jeszcze większe koszta, stres i nakładają na nas kajdany niewoli.