Czy korzystanie z pożyczek wiąże się z dużym ryzykiem?

Współczesny świat epatuje przepychem, bogactwem oraz zachęca nas, abyśmy żyli ponad stan. Każdy z nas, a przynajmniej większość, chciałaby chociaż raz w roku wyjechać na zagraniczne wakacje, jeździć dobrym samochodem czy nosić firmowe ciuchy.

Co jeśli nas na to nie stać? Atakowani jesteśmy reklamami różnych podmiotów oferujących pożyczki, zaczynając od banków a kończąc na tzw. chwilówkach. Bardzo duża liczba osób decyduje się na skorzystanie z tego typu produktu finansowego. Niestety ale często nie analizując z czym wiąże się zawarcie umowy pożyczki.

Po pierwsze musimy zdać sobie sprawę, że koszty związane z pożyczką są zazwyczaj duże. Mówiąc wprost oddamy pożyczkodawcy znacznie więcej niż wzięliśmy. Zwróćmy zawsze uwagę na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (określana jako RRSO), czyli całkowity koszt pożyczki, a ten potrafi być bardzo wysoki.

Po drugie pamiętajmy, że nasze problemy finansowe nie będą nigdy interesowały pożyczkodawcy. Oznacza to, że jeżeli stracimy pracę czy też z jakichkolwiek innych przyczyn wpadniemy w tarapaty finansowe to zaprzestanie spłaty pożyczki wiązać będzie się z dodatkowymi znacznymi kosztami. Zazwyczaj skończy się to wypowiedzeniem umowy i żądaniem natychmiastowej spłaty całego zadłużenia. Jeśli nie spłacimy mimo to dobrowolnie zadłużenia to sprawa skończy się w sądzie, który obciąży pożyczkobiorcę kosztami procesu, które w zależności od wysokości zadłużenia sięgać mogą nawet kilku tysięcy złotych.

Na końcu zapuka do naszych drzwi komornik, który przeprowadzi postępowanie egzekucyjne. W ostatecznym rozliczeniu może okazać się, że wszelkie koszty związane z wziętą pożyczką będą kilkukrotnie większe niż sama kwota którą otrzymaliśmy. Oczywiście ktoś powie, że są to pesymistyczny wizje. Ja natomiast twierdzę, że realistyczne, ponieważ nikt nie wie co się stanie za kilka miesięcy, czy nie zostaniemy zwolnieni z pracy, nie ulegniemy jakiemuś wypadkowi czy nie zachorujemy. Wówczas będzie już za późno na analizę podjętej decyzji.

Czy warto zatem korzystać z pożyczek? W mojej ocenie pożyczka to całkowita ostateczność i nie powinniśmy jej brać na zbytki. Jeżeli nie stać nas, aby za gotówkę wykupić zagraniczną wycieczkę lub wypasiony samochód to oznacza, że nasza sytuacja finansowa uniemożliwia takie właśnie życie. Musimy tak planować nasze wydatki, aby zmieścić się w posiadanym budżecie. Życie ponad stan w ostatecznym rozrachunku skończyć może się popadnięciem w olbrzymie tarapaty finansowe z których wyjść jest bardzo ciężko i trwa to również długo. Czy warto zatem ryzykować? Pożyczka wiąże się dużym niebezpieczeństwem, stratą finansową bo oddajemy więcej niż pożyczyliśmy. Wydaje się, że lepiej zrezygnować z pewnych rzeczy niż później żałować.