Jakie są najważniejsze warunki otrzymania kredytu hipotecznego?

Macie zamiar w najbliższym czasie ubiegać się o kredyty hipoteczne? Dużo osób zastanawia się nad tym aspektem. Nie brakuje ludzi w naszym kraju, którzy chcą bowiem kupić dom, mieszkanie lub wybudować tego typu nieruchomości. Jakie są najważniejsze warunki kredytu hipotecznego? Co trzeba zrobić, aby taka pożyczka została przyznana? Zapraszamy do lektury.

Na początek trzeba wyjaśnić, że każdy bank generalnie ma odrębne wymagania w tym względzie. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie są dokładne warunki kredytu hipotecznego… Nie powinno się zapominać o tej kwestii. Trzeba zaznaczyć, że wszędzie te warunki mogą bowiem się mniej lub bardziej różnić. Niemniej jednak zawsze najważniejsza jest zdolność kredytowa. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tej kwestii.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że najlepiej postrzegane są osoby, które w tym momencie nie mają żadnych zobowiązań. Dobrze postrzegani są również obywatele naszego kraju, którzy w przeszłości sumiennie spłacali swoje kredyty i pożyczki. Rzecz jasna, w lepszym świetle są stawiane osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę, a nie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Ważne jest też to, że można zarabiać dużo pieniędzy, ale jeśli na Waszym utrzymaniu będzie sporo domowników, to Wasza zdolność kredytowa będzie mniejsza niż na przykład singla, który osiąga stosunkowo niewielkie wynagrodzenie każdego kolejnego miesiąca…

Odpowiedni bank

Dobrze jest też wybrać odpowiedni bank. Trzeba decydować się na takie placówki, które nie od dzisiaj działają na rynku. Im większe doświadczenie w branży, tym lepiej. Poza tym trzeba przeanalizować dostępne opcje pod względem warunków finansowych. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę parametr rrso. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Oddaje ona w najlepszym stopniu wszystkie koszty związane z otrzymaniem pożyczki.

Im mniejsza wartość wskaźnika rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, tym lepiej. Dlaczego? Wszystko jest spowodowane tym, że późniejsze raty są po prostu mniejsze. Nie powinno się zapominać o tej kwestii. Nie wolno zatem bagatelizować tego typu spraw. Wszystko jest związane z tym, że raty będziecie płacić przez najbliższe kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Trzeba zatem wybrać dobrej jakości bank, który zapewni Wam kredyt hipoteczny charakteryzujący się atrakcyjnymi warunkami pod względem finansowym.

Umowa

Jeśli wybierzecie dobry bank, to trzeba złożyć wniosek. Pamiętajcie, że każdy taki dokument przechodzi przez analizę prawną, techniczną, a także finansową. Ciekawostką jest fakt, że kredytobiorca musi przejść pozytywnie przez wszystkie trzy analizy, aby otrzymać pożyczkę. Jakie są najważniejsze warunki kredytu hipotecznego? Poza zdolnością kredytową fachowcy sprawdzają również stan prawny nieruchomości. Poza tym analizują jej wartość, lokalizację, metraż, kosztorys i wszystkie dokumenty związane z nieruchomością. Jeśli dana osoba pozytywnie przejdzie wszystkie trzy analizy, to pożyczka zostaje przyznana. Wtedy generowana jest umowa. Pożyczkobiorca musi ją podpisać, a następnie tylko oczekiwać na przyznanie pieniędzy. Pamiętajcie, aby pod żadnym pozorem nie ukrywać, że na przykład macie do spłacenia jeszcze kredyty gotówkowe czy zaciągniętą chwilówkę itp.

Wszystko dlatego, że fachowcy oceniający wnioski mają wgląd do takich kwestii. Dobrze jest zatem do wszystkiego się od razu przyznać. Zresztą profesjonaliści tak czy tak to wszystko weryfikują. Analizują między innymi historię kredytową w biurze informacji kredytowej, obecne zobowiązania, a także uzyskiwane dochody. Jeśli ocenią, że dany człowiek jest w stanie płacić konkretne raty, to pozytywnie rozpatrują wniosek.

Jak widać, warunki kredytu hipotecznego są dość restrykcyjne. Oczywiście, wszystko zależy tak naprawdę od konkretnego banku. Niemniej jednak trzeba zrozumieć też te instytucje. Zależy im bowiem na tym, aby współpracować tylko z osobami, która rzeczywiście będą sumienie spłacać swoje zobowiązania.